Tipy na výlety

Skalní hrad Vranov

Skalní hrad Vranov je překrásná zřícenina tyčící se nad řekou Jizerou. Jedná se o nejrozsáhlejší a nejkomplikovanější zříceninu hradu v celé ČR.
Hned vedle hradu se nachází žlutá kaple Pantheon, která svítí na celé údolí Malé Skály, a kterou při příjezdu rozhodně nepřehlédnete. O pár metrů dál je ještě skalní vyhlídka, ležící na vysokém útesu nad údolím.
Celý tento komplex je jednou z hlavních dominant Malé Skály a každý kdo sem přijede by se tam měl určitě podívat.

Námi vyznačená cesta vede od penzionu přes tajemný lesní hřbitůvek. Cestu jsme volili tak, aby vedla převážně lesem. Na zpáteční cestě se pak můžete stavit v dobré pizzerii, nebo na zmrzlinu.

Suché skály

Suché skály jsou další z dominant Malé Skály. Jedná se o skalní hřeben na opačném břehu údolí než Skalní hrad Vranov. Toto místo je oblíbené zejména u horolezců, ale pokud se nebojíte trošku sejít z cesty a kousek někam vyšplhat, můžete si zde užít překrásné výhledy i bez horolezeckých zkušeností.

Výlet jsme pro Vás naplánovali buď přímo od penzionu, nebo kratší verzi s popojetím autem. Delší varianta vede také přes skalní město Kalich, které je podle nás jedno z nejkrásnějších míst v okolí. Je tedy jenom na Vás, kolik času tomu chcete věnovat a kudy se vydáte.

Suché skály jsou propleteny dřevěnými žebříky, které pomáhají horolezcům dostat se na začátky lezecích stěn. Na spodním konci a uprostřed hřebene jsou ale dva žebříky, které vedou napříč celými skálami. Tyto žebříky tak můžete využít k tvorbě ideálního okruhu kolem skal.

Zřícenina hradu Frýdštejn a rozhledna Kopanina

Hrad Frýdštejn je krásná zřícenina, jejíž ikonická kamenná věž je vidět z velké dálky. Doporučujeme výlet přes rozhlednu Kopaninu, která je sice dost zarostlá, ale i tak stojí za vidění. Rozhledna bývá zamčená, ale v domku pod ní jsou k zapůjčení klíče, takže se můžete podívat i na vrchol.

Hrad Frýdštejn leží kousek pod rozhlednou a dál z něj vede krásná hřebenová cesta ke skalnímu hradu Vranov.